اسید بوریک

فرمول شیمیایی : / H3BO۳ ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی : / ۱۰۰۴۳–۳۵-۳ ,

شماره استاندارد بین المللی : / R57ZHV85D4 ,

جرم حجمی : / mg/m3 ,

وابستگی غلظت : / Y ,

p to m : / 2.52749 ,

HR : / 3 ,

چگالی نسبی : / 1.435 ,

حالت در دمای 25 °C : / S ,

جرم مولی (گرم در مول) : / ۶۱٫۸۳ ,

دمای ذوب (°C) : / ۱۷۰٫۹ ,

دمای جوش (°C) : / ‎300 ,

حلالیت پذیری در آب (گرم/ 100 گرم) : / 2.52 ,

توضیحات
H3BO۳
۱۰۰۴۳–۳۵-۳
R57ZHV85D4
mg/m3
Y
2.52749
3
1.435
S
۶۱٫۸۳
۱۷۰٫۹
‎300
2.52
تاریخچه : بوریک اسید اولین بار توسط Wilhelm homberg از بوراکس بدست آمد. وجود اسید بوریک و یا نمک های آن در آب دریا قابل توجه است. همچنین اسید بوریک در گیاهان و در بیشتر میوه ها وجود دارد. اسید بوریک به صورت آزاد در مناطق آتشفشانی مانند the lipari islands , Tuscany و نوادا در شیارهای موجود در زمین وجود دارد. همچنین اسید بوریک یک جز اصلی از کانی هایی همچون بوراکس، بوراسیت و کلمانیت می باشد. بوریک اسید در آب جوش محلول می باشد. وقتی دمای آن به بالای 170 درجه سانتی گراد برسد، دهیدراته شده و متابوریک اسید HBO2 به دست می آید. متابوریک اسید یک جامد سفید رنگ ، دارای ساختار بلوری مکعبی و تنها اسیدی است که در آب با دمای معمولی به مقدار جزیی حل می شود. بوریک اسید در دمای 236 درجه سانتی گراد ذوب می شود و وقتی دما به حدود 300 درجه سانتی گراد می رسد، بیشتر دهیدراته می شود و تترابوریک اسید یا پیروبوریک اسید H2B4O7 به دست می آید. حرارت بیشتر منجر به تولید بورون تری اکسید می شود.
کاربرد :
یک اسید ضعیف کم محلول است که اغلب به عنوان یک ترکیب ضدعفونی کننده، یا به صورت حشره کش، و نیز به عنوان کنترل کنندهٔ اشتعال در نیروگاه های هسته ای جهت کنترل سرعت شکافت اورانیوم (شکافت هسته ای)، مورد استفاده قرار می گیرد.
همچنین می تواند به عنوان پیش ساز دیگر ترکیبات شیمیایی به کار گرفته شود. این ترکیب معمولا به صورت بلورهای بیرنگ یا پودری سفید رنگ موجود است و در آب محلول می باشد. این ترکیب وقتی که به عنوان یک ماده معدنی به کار برده می شود، با نام ساسولایت sassolite نامیده می شود. براي ثابت نگه داشتن PH آبكاري از اسيد بوريك استفاده مي شود . پودر و يا ورقه هاي سفيد يا بي رنگ و بدون بو مي باشد .
از این اسید همچنین در کشاورزی ، تولید حشره کش ها ، در صنعت جواهرسازی ، تولید کاشی و سرامیک ، داروی گند زدا و ضدعفونی کننده برای سوختگی یا برش های سطحی نیز استفاده می شود.
موارد استفاده : اين ماده در توليد الياف شيشه، مواد بازدارنده و كندكننده اشتعال، كنترل قارچ ، پماد و شوينده هاي چشم كاربرد دارد.
اين ماده در نتيجه افزودن اسيد سولفوريك يا هيدروكلريك به محلول براكس بدست مي آيد.
اطلاعات واکنش زدایی :
از نظر شيميايي ماده اي پايدار مي باشد .
اين ماده با پتاسيم ، انيدريد استيك و حرارت ناسازگار بوده و واكنش مي دهد.
اين ماده را بايد بدور از منابع حرارت زا نگهداريد. اين ماده در درجه حرارت بالاي c 100 آب از دست مي دهد.
تولید : اسید بوریک به طور عمده از کانی ها و معادن بورات تهیه می شود. به این صورت که این کانی ها را با سولفوریک اسید واکنش می دهند و بوریک اسید به دست می آورند. بزرگترین منبع بوراتها در جهان یک معدن باز بور در کالیفرنیا می باشد.

مجموعه شیمی گستر آریا وارد کننده و فروشنده مواد اولیه شیمیایی مورد نیاز صنایع خوراکی و آرایشی بهداشتی و صنعتی کشوراسید بوریک را در کیسه های 25 و 50 کیلوگرمی ترک به مشتریان محترم عرضه می دارد.