روغن کرچک

توضیحات
روغن کرچک یا کستر اویل نوعی روغن نباتی است که از دانه‌های گیاه کرچک به دست می‌آید. این روغن موارد استفادهٔ زیادی داشته و دارای ترکیب بی‌نظیری است. ۹۰ درصد روغن کرچک، از اسیدهای چرب ریسینولیک که اشباع‌نشده هستند تشکیل یافته‌است. کستر اویل یا روغن کرچک اتوکسیله شده یک سورفکتانت غیر یونی است که کاربردهای مختلفی از جمله در فرمولاسیونهای محصولات خانگی و صنعتی دارد و از افزایش گاز اتیلن اکساید به کستر اویل به دست می¬ آیند. کستر اویل اتوکسیله با نام COE و به دنبال آن بر اساس تعداد گاز اتیلن اکساید اضافه شده نامگذاری می¬شود. مشتقات روغن کرچک پلی اکسی اتیلن مخلوط پیچیده¬ای از انواع اجزاء آب دوست و آبگریز است. در روغن کرچک پلی اتوکسیله شده در حدود 80% کل مخلوط را اجزاء آب گریز تشکیل داده است. بخش اصلی از پلی اتیلن گلایکول ریسینولئات بوجود آمده است. دیگر اجزاء آبگریز شامل اسیدهای چرب استری پلی اتیلن گلایکول همراه با بعضی از کسترهای بدون تغییر است. قسمت آبدوست شامل پلی اتیلن گلایکول و گلیسرول اتوکسیله است
کاربردهای روغن کرچک و مشتقات آن:
مشتقات پلی اکسی اتیلن روغن کرچک سورفکتانت های غیر یونی هستند که در فرمولاسیون داروهای موضعی و دهانی استفاده می¬شود که به عنوان امولسیفایر و عامل پایدار کننده در تهیه داروها و پمادها به کار برده می¬شود. آنها همچنین در پمادها، غذاهای حیوانی و نساجی به عنوان امولسیفایر و عامل پایدار کننده استفاده می¬شود. این محصول عمدتاً در فرمولاسیون ها در کنار نمک کلسیم دو دسیل بنزن سولفونات های خطی یا شاخه دار به کار می رود تا محلولهای غلیظ و خودامولسیون شونده بدست آید. همچنین کستر اویل اتوکسیله می¬تواند در صنعت شستشوی چوب به کار برده شود. در کل از کستر اویل اتوکسیله به عنوان امولسیفایر،کمک امولسیفایر، پخش کننده، روان کننده، مرطوب کننده، عامل پاک کننده¬ ی پشم، آنتی استاتیک، عامل کنترل کننده ویسکوزیته، عامل نفوذ دهنده و پایدار کننده ، حل کننده، صنایع چرم و نساجی استفاده می¬شود. روغن کرچک و مشتقات آن را در تهیهٔ سوپ، روغن هیدرولیک و روغن ترمز، رنگ و رزین، جوهر، انواع آستر، پلاستیکهای مقاوم در برابر سرما، واکس و دیگر مواد براق کننده، نایلون، عطر و … به کار می‌برند.
مجموعه شیمی گستر آریا وارد کننده و فروشنده مواد اولیه شیمیایی مورد نیاز صنایع خوراکی و آرایشی بهداشتی و صنعتی کشور روغن کرچک رادر بشکه های 250 کیلوگرمی هندی به مشتریان محترم عرضه می دارد.