سوربیتول

فرمول شیمیایی : / C6H14O6 ,

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی : / 50-70-4 ,

شماره استاندارد بین المللی : / 506T60A25R  ,

جرم مولی (گرم در مول) : / ۱۸۲٫۱۷ ,

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب) : / 1.489 ,

دمای ذوب (°C) : / ۹۵ ,

توضیحات
C6H14O6
50-70-4
506T60A25R 
۱۸۲٫۱۷
1.489
۹۵
ویژگی: سوربیتول یا گلوسیتول یک قند الکلی است که در بدن انسان به آهستگی متابولیزه می‌شود. سوربیتول به صورت پودر به عنوان ملین استفاده می‌شود. سوربیتول از کاهش گلوکز حاصل می‌شود، با جابه جایی گروه هیدروکسیل به جای گروه آلدهید. سوربیتول در آلو سیاه، سیب، گلابی و هلو وجود دارد
کاریرد: سوربیتول در شکل تجاری به فرم کریستال و شربت می باشد که فرم کریستالی آن برای ساختن شکلات ها استفاده می شود. این ماده به عنوان یک شیرین کننده برای غذاهای افرادی که به دیابت مبتلا هستند و غذاهای کنسرو شده و همچنین بعنوام یک نرم کننده و ماده ای که رطوبت را به خود جذب می کند در کنسور استفاده می شود.سوربیتول در محصولات دارویی و آرایشی و بهداشتی نیز مانند درست کردن خمیر دندان استفاده می شود.
سوربیتول را نیز ممکن است بجای گلیسیرین در فرآورده های بیولوژیک جهت محافظت آنها بکار برد. سوربیتول به آسانی و بدون تجزیه شدن در شربت ها ، الکل و الکل های چند هیدرکسیله حل می شود و به سهولت ساکارز تخمیر نمیگردد و معمولا از آن به جای ساکارز همراه با ساخارین و سیکلاماتها در نوشابه های عاری از قند برای جلوگیری از چاقی و با آنتی هیستامینها ، باربیتوریکها و آلکالوئید ها برای بهتر کردن طعم آنها بکار می برند.در مقایسه با گلوکز ، سوربیتول به آهستگی توسط نفوذ از روده جذب می شود و سوربیتول در کبد به سرعت متابولیزه می شود.سوربیتول یک ماده ضد پوسیدگی یا ضد کرم خوردگی می باشد.
مجموعه شیمی گستر آریا وارد کننده و فروشنده مواد اولیه شیمیایی مورد نیاز صنایع خوراکی و آرایشی بهداشتی و صنعتی کشور سوربیتول خوراکی را در بشکه های 300 کیلوگرمی روکت فرانسه و میز هند به مشتریان محترم عرضه می دارد.