شیمی گستر آریا

شیمی-محیط زیست

مباحث محیط زیستی مانند تغییرات آب و هوایی ,آلودگی آب و انرژی های تجدید پذیر به طور روز افزون در زنئگی اتسانها اهمیت پیدا کرده است و با گذشت زمان اهمیت این موضوغ در بین جوامع بشری و مجامع بین المللی و صاحبان صنایع بیشتر می شود تا جایی که تبدیل به اخبار مهم جهانی شده اند.

مباحث محیط زیستی مانند تغییرات آب و هوایی ,آلودگی آب و انرژی های تجدید پذیر به طور روز افزون در زنئگی اتسانها اهمیت پیدا کرده است و با گذشت زمان اهمیت این موضوغ در بین جوامع بشری و مجامع بین المللی و صاحبان صنایع بیشتر می شود تا جایی که تبدیل به اخبار مهم جهانی شده اند.

@title

بسیاری از مردم بر این باورند که شیمی و صنایع مرتبط با آن برای محیط زیست مخرب و مضر هستندوسبب تغییرات گسترده ی اکو سیستمی شده اند,با ایم حال تحقیقات جدید محققان و پیشرفت های حاصله در زمینه ی ترکیب شناسی و خواص مواد شیمیایی به صاحبان صنایع کمک کرده که ضمن حفظ کیفیت زندگی مورد نیاز انسانها مواد وترکیبات دوست دار محیط زیست تولید کرده اند.

در طول سالهای گذشته هم صاحبان صنایع و هم عموم مردم از اثرات مخرب شیوه های گذشته و نیاز بیش از پیش حفاظت از محیط زیست آگاه شده اند.در گذشته نه چندان دور ما فقط تاثیرات و پتانسیل مثبت تولید موادشیمیایی و ترکیبات جدید را به سبک زندگی مدرن می دیدیم و توجهی به آثار مخرب این نوع نگرش بر محیط زیست نداشتیم.

با این وجوددر سالهای اخیر پژوهش ها و تحقیقات بسیار زیادی با تکیه بر این اصل که صنایع شیمی و پتروشیمی نقش بسیار مهمی را در توسعه محیط زیست سالم و پایدار و حل مشکلات متعدد زیست محیطی از قبیل تغییرات آب و هوا,مدیریت و بازیافت مواد زاید و بهره وری بیشتر و بهتر از انرژی ها صورت گرفته است.به هر حال واقعیت موجود در زندگی مدرن امروزی بشر این است که بدون علم شیمی و اختراعات متخصصان فعال در این زمینه انسانها درک درستی از مشکلات زیست محیطی و ارتباط بین صنایع و محیط ریست پیدا نمیکردند و شاهد تلاشهای مکرر در زمینه کاهش هر چه بیشتر این آسیب ها نبودیم.

با توجه به اهمیت موضوع و افزایش نگرانی ها ی تخریب محیط زیست و تغییرات اکو سیستمی بر اساس گسترش صنایع و افزایش حجم تولید گازهای گلخانه ای وآلاینده های گوناگون ,صنایع فعال درزمینه تولید مواد شیمیایی وپتروشیمی اقدامات داوطلبانه ی بسیاری را مانند برنامه جامع مراقبت پایدار و مسئولانه را به منظور بالا بردن استانداردهای موجود در برخورد با سلامت عمومی ,محیط زیست و همچنین ایجاد سیستم حمل و نقل ایمن و پایدار در تطابق کاملبا مقررات و قوانین بین المللی گسترش داده اند و همه ی این تلاشها با قوانین جدید وضع شده از سوی مجامع بین المللی نویدبخش تولیداین موادرا در یک راه امن ترو سازگارتر با محیط زیست می باشند.

همزمان با صنایع و مجامع بین المللی,شیمیدان ها و متخصصان علم پتروشیمی برروی روشهای جدید که سازگارتر با محیط زیست هستندکار میکنند تا بتوانند توسعه پایدار صنعت و اقتصادمواد شیمیایی را تضمین کنند,چند نمونه از این فعالیت ها شامل موارد زیر میباشد.

1-سوخت های زیستی:سوخت های مشتق شده از توده های زیستی که شامل طیف گسترده ای از محصولات زیستی مانند نیشکر,کلزا,ذرت,کاه,چوب,حیوانات وباقی مانده های کشاورزی می شود را جایگزین سوخت های فسیلی برای حمل ونقل کنند.

2-پلاستیک های زیستی:تولید مواد پلاستیکی بااستفاده ازمنابع طبیعی مانندگیاهان که پس از استفاده قابلیت تجزیه بیولوژیکی را دارا می باشند.

3-عایق های زیستی:توسعه هر چه بیشترمواد عایق برای ساختمانها و منازل به منظور بازدهی بیشتر انرژی ومصرف کمتر سوخت.

پلاستیک های سبک وزن و کائوچو که به کاهش مصرف سوخت اتومبیل ها و حمل و نقل هوایی کمک میکند.

سلول ها سوختی:

4-زمانی که اتومبیل های سوختی و یا موتورسیکلت ها استفاده می شود سلول های سوختی هیدروژنی به جای گازهای خروجی از اگزوز بخار آب تولید می کنند.

جامعه تمایل دارد هرماده شیمیایی که توسط انسان ساخته شده را به عنوان ماده مضر و هر ماده طبیعی را به عنوان ماده مفید در نظر بگیرد. فقط به خاطراین که ماده ای طبیعی است صرفا برای سلامت انسان و یا محیط زیست مفید نیست و یا اگر یک ماده شیمیایی توسط انسان ساخته شده باشد حتما در تقابل با محیط زیست نمی باشد، به عنوان مثال به نظر می رسد طبیعی تر از سوختن چوب در آتش نیست ولی در واقع، دود حاصل از سوختن چوب می تواند هم به سلامت انسان و محیط زیست مانند سایر فرآیندهای احتراق آسیب برساند.

همچنین باید کل چرخه عمر یک محصول (از ایجاد تا دفع) و تاثیرکل این فرآیند بر روی محیط زیست در نظر گرفته شود.آیا تا به حال به تأثیر کاشت پنبه بر روی محیط زیست توجه کرده اید که با توجه به استفاده مقادیر زیادی از آب، کود و آفت کش ها می تواند آسیب رسان تراز ساخت این الیاف به صورت مصنوعی مانند پلی استر.

در نهایت تقویت علم شیمی از طریق تحقیق و توسعه مواد, به ما اجازه ی حفظ یک زندگی راحت در هماهنگی با محیط زیست و طبیعت را می دهدکه این نشان از بزرگترین چالش رشته های علم مدرن به خصوص علومی که به محیط زیست مربوط است داردکه یکپارچه سازی فن آوری، طبیعت و انسان می باشد.